zpátky na výpis

Zámecké opojení

Tento týden se zajímáme o místní historii a navazujeme tak na naše povídání o kněžně Marii Terezii Savojské, která žila na našem starém zámku.  Podařilo se nám domluvit návštěvu na zámku a jeho prohlídku.

Na zámku nás přivítal správce pan Zelený, který byl naším skvělým průvodcem po celou dobu prohlídky. Ukázal nám mnoho zajímavostí. Při příchodu na nádvoří zámku nás přivítala jeho majitelka paní Monika Eremeeva rozená Salvatore. Přivítala nás stylově jako kněžna Savojská a rozdala nám sladkosti. Řekla nám pár slov o sobě a že její rod pochází z Itálie. Byla překvapená, když naše kamarádka Erika jí plynule odpovídala v italštině.

Nově opravený zámek se nám líbil. Tajné dveře v přijímacím salonu působili tajuplně. Ozvučení koncertního sálu starým gramofonem na kliku bylo zvláštní a líbilo se nám. Porovnání starých fotografií před rekonstrukcí se současným stavem bylo neskutečné. Prohlídka soch u rybníka pod zámkem byla zajímavá. Nikomu z nás se nepodařilo uhodnout na co sloužil velký kovový přístroj s několika kohouty. Nakonec jsme se dozvěděli, že je to velký kávovar.

Obdivovali jsme i zámeckou zahradu a nově opravené hradební zdi. Dozvěděli jsme se, kde měla kněžna Savojská svoje pokoje a soukromou kapli. Všechny nás zaujal traktor z roku 1950 a jeho charakteristický zvuk motoru. Na závěr prohlídky jsme se podívali na dokončovanou kašnu a stavbu venkovní kuchyně. Z prohlídky jsme byli nadšeni. Měli jsme se jako na zámku.   Božena Gramanová