zpátky na výpis

A jsme doma z lyžáku

Sportu zdar a lyžařům zvlášť

I letos máme za sebou ZDÁRNĚ lyžák. Oproti minulému ročníku letos vzrostl aktivních lyžařů už na 42 a mě těší, že o takové akce mají žáci zájem. Jako každoročně jsme se vydali brázdit sjezdovky do ski resortu Černá Hora. I když jsme odjížděli nervózní, jak to bude s lyžařskými podmínkami, nakonec nás kopec přivítal slušnou dávkou přírodního sněhu smíchaného s technickým.

Sobotní den patřil příjezdu, vybalování, zabydlování a zopakování pokynů o chování a bezpečnosti v hotelu a areálu.

Dny se nesly v duchu lyžování. Po snídani přišla chvilka oddechu na slehnutí a hurá na lyže. Díky poloze hotelu jsme pravidelně sjížděli sjezdovky jako první lyžaří, takže si žáci vychutnali „čisté“ jízdy na upravených sjezdovkách. „Nelyžaři“ se s lyžemi a sněhem seznamovali na „sportech“, které jsou k tomu příhodné. A hned po prvním dnu dokázali lyže zvládnout. Bezpečně zastavit a ovládat lyže v rychlosti je základem každého lyžaře. Po obědě přišel čas na odpočinek a odpoledne patřilo stolním hrám nebo hrám venku ve sněhu. O večerním programu jsme si řekli, jaký měl kdo den, co se dá zlepšit a hlavně čemu se vyvarovat. Následné společenské hry a volná zábava  a hurá do peřin.

Jediný den, v úterý, se nelyžovalo. Horské pravidlo zní, že třetí den je „kritický“ a tak i my poslechli Krakonoše a místo lyží jsme obuli boty a vydali se na vycházku. Udělali si spoustu fotek, zasáňkovali si na igelitech, někteří započali sněhové bitvy a řekli si něco málo o první pomoci. naučili jsme se správně zatelefonovat na záchranku, poskytnou první pomoc při kolapsu, ztráty vědomí a také základní resuscitaci.

Jako vedoucí kurzu chci žákům poděkovat. Během toho týdne i oni sami pochopili, že na horách chybí slušnost, ohleduplnost a vychovanost. Když jezdili lanovkou nahoru, sami viděli bezohlednost ostatních lyžařů a sami na to poukazovali. TOHLE JE CÍL LYŹAŔSKÉHO VÝCVIKU! jak veřejně tvrdím „naučit se lyžovat, dokáže i cvičená opice“, ale chovat se na horách, na lyžích, dodržovat pravidla a umět pomoc ostatním jen málokdo. Jsem hrdy na žáky, kteří tohle umí a dokazovali nám to po celou dobu. Pomáhali nejenom sobě, ale i cizím lidem a to i často v případě, že jim nebylo ani poděkováno. Řídili se pravidly (uměli udělat kříž značící nebezpečí, dokázali logicky zastavit na kraji sjezdovky, udržovali bezpečné vzdálenosti, neohrožovali ostatní lyžaře, apod.). za tohle patří našim žákům absolutorium!

Michal Hruška