zpátky na výpis

Učení s Ozíkem


Robotika nastupuje i do škol :-)

Děti měly možnost se seznámit s Ozobotem, tzv. Ozíkem. Je to výukový robůtek o velikosti golfového míčku, který jezdí, svítí a dá se personifikovat (v našem případě hotový Hercule Poirot, že?). Pomůže při vzdělávání v informatice, programování, algoritmizaci, napomůže matematickému, logickému a analytickému myšlení, podpoří kreativitu, myšlení předem i výtvarnou a manuální zručnost. Formou hry pak pomůže oživit výuku a procvičit probíranou látku prakticky jakéhokoli předmětu. Děti mohou vyrábět pracovní listy a nejrůznější bludiště, robot je kontroluje.  V našem případě byl (např. pro 5. B) vyroben pracovní list na procvičení slovních druhů v ČJ.

Základním prvkem ovládání, zajímavým zejména pro žáky 1. stupně ZŠ, je jízda po černé čáře, do které děti vkreslí předem stanovené barevné kódy. Po jejich přejetí (přečtení) se pak robot chová požadovaným způsobem. Děti si tedy vystačí s obyčejným papírem, obyčejnými fixami, a vůbec se zpočátku nemusí zabývat složitějším propojením s mobilem, tabletem či počítačem.

Prodává se Ozobot EVO (ca 3400 Kč), který "má osobnost", reproduktor, větší počet LED, senzory proxemiky a bluetooth. Umí např. i tanec, závody, světelnou show či ovládání mobilem. Dá se programovat počítačem i v pokročilejších úrovních. Nabíjí se asi 60 min. a vydrží jezdit asi 60 min. Hodí se pro žáky 2. stupně ZŠ a výše.

Ozobot BIT (ca 1800 Kč) je jednodušší a proto vhodnější pro žáky 1. stupně ZŠ. Projede i hůře namalované trasy. Má jednodušší systém programování z počítače - přiloží se na obrazovku, která do něj "nabliká" sestavený program. Nabíjí se jen 30 min. a vydrží jezdit až 90 min.

Co Ozík např. umí?

- měnit rychlost a směr pohybu;

- přejít na vedlejší dráhu;

- zastavit;

- tzv. "cool" triky - tornádo, cik-cak, pirueta, tanec;

- počítat křižovatky, zatáčky, barvy, body;

Víte, že....

... robot je stroj samostatně vykonávající předepsané úkoly, např. kuchyňské roboty...;

... prvními roboty byly, jak jinak, systémy řízení palby válečných lodí;

... slovo "robot" jako první použil spisovatel K. Čapek ve sci-fi dramatu R.U.R. - Rossumovi Univerzálni Roboti;

... slovo "robot" je světově nejznámější slovo českého původu;

... slovo "robot" vychází z pojmu "robota", což kdysi byla v zásadě otrocká práce poddaných;

... slovo "robot" se skloňuje podle vzoru "pán", jde-li o humanoidního robota, a podle vzoru "hrad", jde-li o průmyslového robota.

VIDEA:

Pracovní list ČJ - slovní druhy: https://youtu.be/xSZdXK8kIyE

Vzorník povelů: https://youtu.be/WZ5lXYvZhu0

Tohoto výukového robota považuji - na rozdíl od jiných elektronických "udělátek" či jiných robotů - z mnoha hledisek za dobrou výukovou pomůcku i za dobrý dárek, např. k Vánocům :-) .  Pořídit jej lze např. na https://www.alza.cz/search.htm?exps=ozobot&layoutAutoChange=1  , příslušenství např. viz https://www.alza.cz/hracky/ozobot-bit-rozsirujici-sada-d5620793.htm?o=10 

Více fotografií na https://turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Ozobot/

Igor Slouka.

Třídní učitelka Mgr. Anežka POUROVÁ

a.pourova@skolaskvorec.cz

Elektronická žákovská knížka

Rozvrh hodin